Jak dbać o dach zielony od wiosny do jesieni?

Zielone dachy to coraz popularniejsze rozwiązanie, które łączy estetykę z ekologią. Aby jednak cieszyć się ich walorami przez długie lata, warto poznać zasady prawidłowej pielęgnacji. W tym artykule przedstawiamy, jak dbać o zielony dach od wiosny do jesieni.

Jak pielęgnować zielony dach wiosną?

Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie pielęgnacji zielonego dachu. Po zimie należy sprawdzić stan konstrukcji dachu, urządzeń odwadniających, systemu nawodnienia oraz roślinności.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy na dachu nie ma uszkodzeń powstałych pod wpływem mrozu, śniegu czy wiatru. Jeśli tak, trzeba je jak najszybciej naprawić.

Następnie sprawdzić stan urządzeń odwadniających w postaci rynien, kątowników perforowanych, skrzynek kontrolnych chroniących wpusty dachowe oraz opasek żwirowych. To samo dotyczy systemu nawodnienia (linii kroplującej, zraszaczy, sterowników) oraz innych urządzeń technicznych (kominy wentylacyjne, panele fotowoltaiczne itp.). Zanieczyszczenia należy usunąć i sprawdzić ich drożność.

Wiosenna kontrola roślinności na zielonym dachu powinna obejmować usunięcie chwastów i siewek drzew, które mogą negatywnie wpłynąć na pozostałe rośliny i szczelność warstwy hydroizolacji na dachu. Chwasty można usuwać ręcznie lub za pomocą odpowiednich preparatów chwastobójczych, stosując się do zaleceń producenta. Jeśli to konieczne, należy zastosować preparaty do zwalczania szkodników. W przypadku ubytków w roślinności należy wykonać dosiew i/lub nasadzenia uzupełniające. Przycinanie roślin pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu zielonego dachu oraz zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu roślinności.

Nawożenie roślin na zielonym dachu przeprowadzamy tylko wówczas, gdy jest ono niezbędne, to znaczy w zależności od zawartości składników pokarmowych w substracie i wyznaczonego celu zazielenienia. Zalecamy nawożenie w porze wiosennej, stosując nawóz o przedłużonym działaniu (NPK), który będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze przez cały sezon wegetacyjny:

  • na dachu w uprawie intensywnej 8 g N/m2 (czystego azotu);
  • dachu w uprawie ekstensywnej 5 g N/m2 (czystego azotu).
  • nawożenie trawników w razie potrzeby.

Zastosowanie herbicydów jest niedopuszczalne!

Jak dbać o zielony dach latem?

W okresie letnim należy dbać o odpowiednie nawodnienie roślin na dachu zielonym. Szczególnie ważne jest to w okresach suszy, gdy rośliny potrzebują dodatkowego wsparcia. Warto zainstalować system automatycznego nawadniania, który ułatwi pielęgnację dachu oraz zapewni odpowiednią ilość wody dla roślin. Uwaga! Nawadnianie roślin na dachu ekstensywnym przeprowadzamy jedynie interwencyjnie.

Zbyt bujny wzrost roślinności obcej lub agresywnej latem można ograniczyć poprzez niskie koszenie i usuwanie skoszonej masy.

Jakie prace należy wykonać jesienią i jak przygotować zielony dach do zimy?

Jesienią należy zadbać o przycinanie i ewentualne formowanie roślin drewniejących. Łąki kwietne warto skosić i pozostawić pokos na dachu, dzięki czemu nowe nasiona zasilą łąkę w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Ostatnim etapem pielęgnacji dachu zielonego jest przygotowanie go do zimy. Należy sprawdzić stan roślin oraz ocenić, czy potrzebują dodatkowej ochrony przed mrozem. Można to zrobić, stosując np. agrowłókninę lub słomę. Dodatkowo warto sprawdzić działanie systemu nawadniającego oraz urządzeń odwadniających i oczyścić je przed sezonem zimowym.